Bazylika Najświętszej Maryi Panny Większej

bazylika-najsw-maryiW następnych wiekach papieże przebudowując go doprowadzili go do dzisiejszej okazałości. Grzegorz XI wybudował wieżę, Syxtus V zbudował kaplicę Syxtyńską, Paweł V Kaplicę Borghesów, a Benedykt XIV ozdobił całą świątynię marmurami i przerobił front główny wedle rysunku, który zrobił Fuga.

Kościół i dotykające mieszkania kanoników tej bazyliki mają powierzchowność bardzo wspaniałą i gdyby nie wieża i dwie kopuły od przeciwnej strony, byłby raczej podobny do pałacu.

Na placu przed wielkimi drzwiami stoi wielka Kolumna koryncka, a na niej statua brązowa Najświętszej Maryi Panny. Kolumnę tę jedyną, jaka pozostała na Forum z bazyliki Konstantego, przeniósł tutaj Karol Madema z polecenia papieża Pawła V w 1614 roku. Z boku stoi pomnik pamiątkowy odrzeczenia się herezji w roku 1595 przez Henryka IV króla francuskiego.

Z przeciwnej strony kościoła na placu za wielkim ołtarzem stoi obelisk wysoki na 14 metrów 74 centymetrów z czerwonego granitu bez hieroglifów. Papież Syxtus V Pap. kazał go naprawić, bo był potłuczony i w tym miejscu postawić, co wykonał Dominik Fontana w roku 1587.

To Cię zainteresuje:

Implanty zębów Bytom
izolacje ogniochronne
jedzenie na wynos warszawa
jedzenie w dostawie warszawa
jedzenie z dostawą do domu warszawa
kajaki nowe miasto nad pilicą
kamień dekoracyjny cena
kamień ozdobny na ścianę
kancelarie notarialne wrocław
kapcie ortopedyczne dla dzieci

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6