Bazylika Najświętszej Maryi Panny Większej

bazylika-najsw-maryiOd strony kolumny Najświętszej Maryi Panny prowadzi z przedsionka do bazyliki troje drzwi, czwarte drzwi są zamurowane, jako drzwi jubileuszowe; piąte tylko naśladowane dla harmonii. Przy tych drzwiach stoi na podstawie statua Filipa IV króla hiszpańskiego, jako dobroczyńcy i kanonika tutejszej kapituły. Nad portykiem jest loża, z której papież w dniu 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, udziela apostolskiego błogosławieństwa. W loży jest stara mozaika z XIII wieku, przedstawiająca historię tej bazyliki.

Mozaika ta dzieli się na 2 części. U góry Pan Jezus błogosławi jedną ręką a w drugiej trzyma książkę. W niższej mozaice przedstawioną historia założenia tej bazyliki, a którą miał robić Gadćlo Gaddi.

Architekt Fuga przebudowując portyk zostawił ją tutaj. Wnętrze bazyliki jest wspaniałe i dzieli się na trzy nawy, utworzone przez 44 kolumny z białego marmuru wedle jońskiego porządku, podtrzymujących ścianę środkowej nawy. Zaraz przy drzwiach po prawej stronie jest pomnik papieża Klemensa IX (1667 – 1669), obok papieża dwie figury, Wiara i Miłość.

To Cię zainteresuje:

kawiarnie warszawa
kieliszki dla młodej pary
kleje gipsowe i montażowe
klimatyzacja Turek
klinika ortopedii warszawa
koce lublin
kocioł warzelny gazowy
kolonie w Bieszczadach
kolor ścian do białych mebli
kolposkopia – Warszawa

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6