Bazylika Najświętszej Maryi Panny Większej

kaplica-syxtynskaDawna kaplica żłóbka pańskiego. Widzimy tu figurę świętego Kajetana, dzieło Bernini’ego. Święty Kajetan bowiem zwykł był długie godziny trawić tu na modlitwie i pewnego dnia był porwany w zachwycenie i widział Najświętszej Pannę składającą Dziecię Jezus na jego rękach. Przed wyjściem z kaplicy Syxtyńskiej po lewej ręce jest:

Kaplica świętej Łucji. Tutaj spoczywa jej ciało i relikwie świętych Młodzianków. Sarkofag z białego marmuru z IV wieku, wyjęty z katakumb świętej Łucji, ma na sobie 10 płaskorzeźb. Naprzeciwko tej kaplicy jest:

Kaplica świętego Hieronima. Wyszedłszy z kaplicy na prawo, w zagłębieniu bocznej nawy stoi pomnik kard. Consaho, biskupa z Albano z roku 1299. Na pomniku jest on wyobrażony w postawie leżącej, a nad nim jest starożytna mozaika, dzieło Jana Cosimałi którego rodzina przez 3 wieki słynną była w Rzymie z prac mozaikowych. Obok tronu stoi święty Maciej apostoł z dewizą: „Me tenet ara prior” a po drugiej stronie tronu ś. Hieronim z dewizą: „Recubo praesepis ad ant rum”.

To Cię zainteresuje:

lokalizator gps dla dzieci
lornetki myśliwskie
lornetki ornitologiczne
łóżeczka dla dzieci Kraków
łóżeczka dziecięce Kraków
łupek warszawa
masaż żory
maska do piaskowania
maskownica karnisza
maszyna do makaronu

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6