Bazylika Najświętszej Maryi Panny Większej cz. 2

bazylika-najsw-maryiWróćmy się znowu do wielkich drzwi. Po lewej ręce jest pomnik papieża Mikołaja V (1288 – 1292) postawiony przez Syxtusa V. Dwie figury Religia i Sprawiedliwość robił Fontana.

W bocznej, lewej nawie znajdują się:

Kaplica Cesi, obecnie książąt Massimi. W ołtarzu męczeństwo, zaślubiny i dysputa ś. Katarzyny z mędrcami Aleksandryjskimi. Po bokach pomniki kardynałów Cesi i inne. Ołtarz ś. Leona, obraz robił Ceccarini. Obraz świętego Franciszka Ass., malował Costanzi.

Kaplica Sforzów wedle rysunku Michała Anioła. W ołtarzu Wniebowzięcie, obraz Hieronima Sermoneta. Są tu groby książąt Sforza.

Kaplica Borghese wybudowana w roku 1611 przez Pawła V, z rodziny Borghesych, wedle rysunku który zrobił Ponzio. Jest to wspaniała kaplica. Po lewej stronie ołtarz świętego Franciszki Hz., malowany przez Baglioni’ego. Dalej jest pomnik Pawła V (1605 – 1621 r.). Postać papieża dłuta Sylli Vigiii. Płaskorzeźby górne przedstawiają kanonizację świętego Karola Boromeusza i świętej Franciszki Rzymianki, – koronację Pawła V i misje wschodnie;

To Cię zainteresuje:

okna energooszczędne kraków
drewniane zabawki edukacyjne
drewniany domek dla lalek
drzwi drewniane podkarpackie
drzwi wewnętrzne bielsko biała
drzwi zewnętrzne bielsko biała
dyplomy nietypowe
dystrybutor bramek obrotowych
dystrybutor produktów rolniczych
dzienne zapotrzebowanie na żelazo

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4