Bazylika świętego Pawła za Murami lub Ostyńska

baylika-sw-pawlaBazylikę odbudowano w roku 1840, tylko wielki ołtarz i prezbiterium poświęcono; resztę zaś dopiero w roku 1854, 10 grudnia poświęcił Pius IX wobec 185 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, ogłaszając zarazem dogmat Niepokalanego Poczęcia N. Maryi Panny. Nazwiska obecnych biskupów przy konsekracji są wypisane na marmurowych tablicach, umieszczonych w prezbiterium; z polskich biskupów jest tylko nazwisko X Leona Przyłuskiego arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego. Ofiary na odbudowanie bazyliki zbierano w całym katolickim świecie, resztę dodawał skarb papieski, rocznie po 250,000 franków.

Na zewnątrz przedstawia się kościół wcale niepozornie, a nawet niesmacznie. Nad główną bramą jest mozaika kolosalnych rozmiarów, wykonana w mozaikowym zakładzie Watykańskim, nad którą kilkanaście lat pracowano i dopiero ją w roku 1873 tutaj umieszczono.

O ile zewnętrzna strona bazyliki jest niepokaźną, o tyle wnętrze świątyni jest wspaniałe i bogate; trudno sobie coś podobnego wyobrazić. Kościół dzieli się na pięć naw, utworzonych przez osiemdziesiąt kolosalnych, granitowych kolumn w porządku korynckim, podtrzymujących bogato rzeźbione sklepienie na srebrnym tle.

To Cię zainteresuje:

akumulatory centra
altany domki z drewna ślaskie
angielski warszawa centrum
aparat cpap
aparaty słuchowe dla dzieci
aparaty słuchowe warszawa
aparaty z wymienną optyką
apartamenty w centrum Lublina
apartamenty w hiszpanii
apartamenty z kominkami Zakopane

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6 7 8 9