Bazylika świętego Pawła za Murami lub Ostyńska

baylika-sw-pawlaObok ołtarza stoi tak zwany lichtarz paschałowi, rzeźba z XII wieku. Aby podróżnicy angielscy wedle swego zwyczaju nie otłukiwali rzeźbionych na nim figurek, dla zabrania ich w swe ojczyste progi, otoczono go metalową klatką.

Dawna bazylika posiadała mozaikowe portrety wszystkich papieży. W czasie pożaru tylko 40 portretów ocalało, obecnie dorobiono nowe, które zdobią nad brusem wokoło bazylikę. Portretów jest 250, zacząwszy od Piotra świętego aż do Piusa IX. Mozaiki te są wykonane w zakładzie Watykańskim, a praca nad nimi jest tak mozolną, że rok czasu potrzeba na zrobienie jednego portretu. Są to tylko popiersia w medalionach, jednak takiej wielkości, że kiedy na ziemi stały, to człowiek stojący przy nich, głową zaledwie sięgał do wierzchu medalionu.

Przed konfesją stoją na podstawach kolosalne z białego marmuru dwie figury świętego Piotra i świętego Pawła apostołów, które rzeźbili Obicci i Giacometti.

Cokolwiek z boku od Paschału w krzyżownicy po prawej ręce jest statua św. Scholastyki siostry świętego Benedykta, rzeźbił ją Baini. Obok niej ołtarz Najświętszej Maryi Panny, obraz przedstawiający Wniebowzięcie, malował go Agricola.

To Cię zainteresuje:

awaryjne otwieranie samochodu jaworzno
awaryjne otwieranie samochodu ruda śląska
awaryjne otwieranie samochodu sosnowiec
badania lekarskie dla kierowców
badania lekarskie kierowców
badania lekarskie na prawo jazdy
biały montaż warszawa
bigowanie
biostymulatory
biura na godziny poznań

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6 7 8 9