Bazylika świętego Wawrzyńca za murami

bazylika-sw-wawrzynca-za-muramiDwadzieścia dwie kolumn porządku jońskiego z egipskiego granitu rozdziela wnętrze bazyliki na trzy nawy. Na dwóch kapitelach, wspartych na tych kolumnach widać jaszczurkę i żabę po grecku Sauros Xavoog i Batrachos Bdrotcyo, nazwiska dwóch budowniczych greckich, którzy gdy im jak to pisze Pliniusz, nie pozwolono podpisywać własnym nazwiskiem robót w portyku Oktawii, tymi dwoma znakami podpisywali swe prace.

Bazylikę tę podzielić można na dwie części: pierwsza, to te trzy nawy; druga to prezbiterium dolne i górne z białego marmuru. Pierwsza z wieku XII, druga z wieku VI. Ta część druga jest bardzo ciekawa, – u góry loże, chór, ambony, paschał, tron biskupi, wszystko to bardzo ładne. Prześlicznie rzeźbione łomy architektoniczne, pochodzące z różnych starorzymskich czasów i budowli w wieku artystycznej biedy, są tutaj w zadziwiającej sprzeczności z sobą połączone.

Wchodząc od wielkich drzwi po prawej stronie mamy pomnik kardynała Fieschi. Jest to starożytna urna a na niej wyobrażony obrzęd weselny.

To Cię zainteresuje:

sklep meblowy Białystok
skład budowlany nadarzyn
Słupki z taśmą odgradzającą
sofy do gabinetu Warszawa
spalacz dla fightera
spalarnia zwłok lublin
sprawdzony inhalator dla dzieci
sprężarki z wtryskiem oleju
sprężarki z wtryskiem wody
sprzątanie biur tanie warszawa

Warto zapoznać się także z:

1 2 3 4 5 6 7 8